ciastka_maslane_smaczneujecie

Składniki:

300 g mąki
150 g cukru
20g świeżych drożdży
150 g masła
150 ml ciepłej wody
Pół łyżeczki soli
Dodatkowo ( do rozrobienia z drożdżami)
50 ml ciepłej wody
2 łyżeczki cukru

Przygotowanie :

Drożdże mieszamy  z 50 ml ciepłej wody i 2 łyżeczkami cukru. Odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia.
Mąkę, cukier, sól wsypać do miski i wymieszać. Dodajemy  rozczyn z drożdży, a następnie dolewając wodę zaczynamy wyrabiać ciasto. Zagniatamy, aż do uzyskania elastycznej i gładkiej masy. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 30 min.

Wyrośnięte ciasto, wyjmujemy z miski, wyrabiamy kilka minut. Rozwałkowywujemy  na prostokąt o bokach 50 cm x 40 cm. Na środku ciasta wałkujemy masło tak aby powstał mniejszy prostokąt. Posypujemy cukrem. Ciasto składamy rogami do środka w tzw. kopertę. Ponownie rozwałkowywujemy na prostokąt o bokach 50cmx 40cm. Składamy na 3 części ( jeden bok składamy do środka, na niego układamy drugi bok). Ponownie rozwałkowywujemy na prostokąt. Czynność powtarzamy  3 krotnie.

ciastka_maslane_1_smaczneujecie

Rozwałkowane na prostokąt ciasto zwijamy  w rulon. Dzielimy na kawałki o grubości ok 1, 5 cm. Układamy w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posypujemy delikatnie cukrem. Pozostawiamy do wyrośnięcia na ok 30 min. Nagrzewamy piekarnik  do tem. 180 °C góra – dół. Pieczemy ok 20 min.

Facebook

Instagram

Partnerzy

logostol
pobrane